Ефективне використання простору в містах: концепції і реалізація

Створюєте новий відкритий простір у своєму центрі міста? Ось ключові ідеї, які варто розглянути

Найкраща ландшафтна архітектура вирішує найважливіші проблеми для своєї спільноти за допомогою надійної взаємодії та унікально елегантних рішень

Однією з головних глобальних тенденцій, які ми спостерігаємо протягом останніх 50 років, є постійне переміщення населення із сільських громад у міста. У всьому світі люди стікаються з сільської місцевості в центри міст. Фактично, за оцінками ООН, до 2050 року більше двох третин населення світу житимуть у містах.

Ми знаємо основну причину цієї тенденції: міста, як правило, пропонують більше економічних, соціальних і політичних свобод, ніж сільська місцевість. Але які результати? Процес швидкого розвитку міст, наприклад. Чим більше людей, тим більше міської інфраструктури потрібно для підтримки повсякденного життя мешканців міста. А в Північній Америці понад 82% людей живуть у містах, і ця цифра лише зростає.

Продовжуючи розбудовувати наші міста, ми усвідомлюємо важливість міських відкритих просторів. Відкритий простір (що складається як із зелених, так і з сірих зон) є одним із найважливіших елементів, які роблять центр міста більш схожим на міську спільноту. Тому, коли ми плануємо парк для населення центру міста, ми завжди враховуємо стратегічний відкритий простір. Ми працювали над кількома проектами міських парків у Північній Америці. Ми побачили, що працює, а що ні. Нижче наведено п’ять ключів до успішного планування та програмування ваших міських громадських проектів відкритого простору.

1. Ваш відкритий простір розповідає історію? Якщо так, то що це?

Деякі люди називають це створенням місця. Інші називають це тематизацією або брендингом. Але що спільного між цими підходами до проектування відкритих просторів? Вони зосереджуються на розповіді історії, яка резонує з громадами та пов’язує їх у міський центр з унікальною ідентичністю. Хороша історія може створити зв’язок між сайтом і його користувачами, торкаючись спільного досвіду, спільних цінностей або хвилювання від досвіду чогось нового.

У контексті планування міських місць і проектування просторів, які спілкуються з користувачами, історія може приймати різні форми:

Історичний: ці типи історій базуються на реальній історії сайту або навіть на «прикрашеній» історії. Схиляння до історії може закріпити людей у цій місцевості, а також зберегти або встановити місцеві традиції та спадщину.

Грайливий: розважальні, химерні історії, які покладаються на активну гру, щоб збільшити радість і підвищити творчість. Ігри можуть позитивно впливати на здоров’я.

Надихаючий: забезпечуючи зв’язок із сайтом або навколишнім контекстом, ці історії, розказані через дизайн проекту, впливають на користувача, викликаючи внутрішні відчуття краси, креативності чи подиву. Історії надихають, коли проект змушує користувача щось відчувати.

Уява: ці історії викликають нематеріальне, але реальне відчуття, яке може перевершити турботи повсякденного життя та перенести користувачів у їх власне «щасливе місце». Використовуючи підказки, дизайн або зручності, відкриті простори можуть стимулювати уяву, викликаючи думки та образи, яких насправді немає.

Емоційні: ці історії допомагають простору виявити наші думки, почуття та досвід у відповідь на те, що ми переглядаємо. Меморіал – гарний приклад емоційної історії.

2. Сильна участь громади є обов’язковою

Перш ніж навіть почати планувати міський відкритий простір, важливо проконсультуватися з навколишньою громадою. Кожне місто має різні бажання та потреби. Кожне місто має свій набір умов і викликів. Ось чому новий міський простір вимагає надійного процесу залучення громади до планування — вам потрібно проникнути в голови та серця людей, для яких ви проектуєте. Яка зараз ситуація в центрі міста? Чого сподівається досягти місто? Що потрібно людям, чого вони не мають? Що є у людей, чого вони не потребують?

Ретельний процес залучення спільноти дає вам змогу краще зрозуміти спільноту, яку ви плануєте створити. Ландшафтна архітектура для міських просторів повинна розуміти зростаючу кількість глибоких соціальних та екологічних проблем і охоплювати їх складність новими та захоплюючими способами. Отже, як ви можете переконатися, що ви плануєте правильний проект парку для громади? Спробуйте застосувати наступні методи залучення:

Проводьте фокус-групи, щоб зрозуміти необмежені потреби членів спільноти

Покажіть приклади того, що спрацювало — а що ні — в інших містах

Надайте асортимент концептуальних проектів, щоб оцінити інтерес до програмування

Визначте міста зі схожими умовами та продемонструйте, як там працювали різні ідеї

Будь творчим! Часто люди не знають, що можливо, поки ви їм не покажете.

3. Проектуйте простори, які є частиною чогось більшого

При проектуванні міської ділянки важливо враховувати його оточення. Розуміння контексту сайту дозволяє об’єднати дизайн у більші системи. Коли нові простори нехтують ширшою картиною, вони навряд чи залучать користувачів або зливатимуться з оточенням. Ось як ви можете переконатися, що ви проектуєте простір, який добре працює в ширшому контексті спільноти:

Зрозумійте, як на даний момент використовуються навколишні простори та ділянка проекту. Це важливо для створення простору, який позитивно впливає на спільноту поза межами ділянки.

Переконайтеся, що дизайн можна повідомити людям, які не є дизайнерами. Це допоможе вам отримати корисні відгуки від реальних користувачів сайту.

Не дозволяйте, щоб ваш дизайн визначався межами проекту. Подивіться на навколишній контекст і шукайте можливості для встановлення зв’язків — як фізичних, так і прихованих.

Докладіть усіх зусиль, щоб забезпечити зв’язок між вашим приміщенням і прилеглими магазинами, кафе та ресторанами. Таким чином, люди, швидше за все, залишатимуться довше. І хто знає, можливо, вони навіть візьмуть свою каву, щоб прогулятися в парку!